CiU torna a guanyar les eleccions europees al Ripollès però amb un augment d'ERC
CiU torna a guanyar les eleccions europees al Ripollès però amb un augment d'ERC

Un augment de la participació és el fet més destacable de la jornada electoral europea al Ripollès. Els col·legis electorals han tancat a les 8 del vespre en una jornada sense incidències i els resultats oficials no es sabran fins a les 11 de la nit, tot i que ja es van coneixent dades dels diferents municipis. A la comarca ja es pot avançar que CiU tornarà a guanyar les eleccions però que ERC haurà pujat en relació a les eleccions del 2009. Mentre que el PSC haurà obtingut pitjors resultats en relació a fa 5 anys. L'any 2009 CiU va guanyar a tots els municipis i aquesta vegada ho ha fet a tots els municipis llevat de Vallfogona de Ripollès, Gombrèn i Toses on la força més votada ha estat ERC. També destaca d'aquesta jornada electoral que la consellera Irene Rigau ha votat aquest matí a Ribes de Freser.
A nivell de Catalunya el guanyador de les eleccions ha estat ERC per primera vegada des de la transició en unes eleccions d'aquestes característiques mentre que a l'Estat Espanyol ha estat el Partit Popular el guanyador, amb un descens això sí del bipartidisme.
Resultats al Ripollès:
3.953 (CiU), 3.314 (ERC), 828 (PSC), 635 (ICV) i 481 (PP) - Participació (55,41%)
Resultats poble per poble:
Campdevànol
462 (CiU), 454 (ERC), 124 (PSC) i 110 (IC-V) - Participació (48,72%)
Campelles
34 (CiU), 21 (ERC), 1 (ICV) - Participció (55,24%)
Camprodon
419 (CiU), 295 (ERC), 90 (PSC), 68 (IC-V) i 46 (PP) - Participació (54,19%)
Gombrèn
35 (ERC), 23 (CiU), 13 (PSC), 10 (PP), 7 (ICV) - Participació (59,48%)
Llanars
103 (CiU), 73 (ERC), 5 (PSC), 5 (ICV), i 5 (PP) - Participació (50,72%)
Les Llosses
38 (CiU), 34 (ERC), 7 (ICV), 2 (PP) i 2 (PSC) - Participació (48,07%)
Molló
81 (CiU), 61 (ERC), 9 (PP) i 5 (ICV) - Participació (60,64%)
Ogassa
51 (CiU), 37 (ERC), 6 (PSC), 5 (ICV) i 3 (PP) - Participació (60,98%)
Pardines
34 (CiU), 32 (ERC), 4 (PP) i 3 (ICV) - Participació (59,38%)
Planoles
55 (CiU), 49 (ERC), 5 (PSC) i 2 (PP) - Participació (60,00%)
Queralbs
49 (CiU), ERC (34), ICV (5), 3 (PP) i 1 (PSC) - Participació (59,51%)
Ribes de Freser
324 (CiU), 289 (ERC), 49 (IC-V), 43 (PSC) i 32 (PP) - Participació (51,07%)
Ripoll
1.361 (CiU), 1.132 (ERC), 392 (PSC), 236 (ICV) i 227 (PP) - Participació (46,68%)
Sant Joan de les Abadesses
575 (CiU),486 (ERC), 122 (PSC), 89 (IC-V) i 49 (PP) - Participació (52,03%)
Sant Pau de Segúries
133 (CiU), 107 (ERC), 15 (PSC), 13 (PP) i 11 (IC) - Participació (53,79%)
Setcases
52 (CiU), 23 (ERC), 5 (PP), 3 (ICV) i 1 (PSC) - Participació (57,89%)
Toses
35 (ERC), 26 (CiU), 3 (ICV) i 1 (PP) - Participació (56,35%)
Vallfogona de Ripollès
54 (ERC), 48 (CiU), 5 (ICV), 3 (PSC) i 1 (PP) - Participació (63,64%)
Vilallonga- de Ter
81 (CiU), 62 (ERC), 6 (PSC), 5 (ICV) i 3 (PP) - Participació (54,40%)
A nivell de Catalunya el guanyador de les eleccions ha estat ERC per primera vegada des de la transició en unes eleccions d'aquestes característiques mentre que a l'Estat Espanyol ha estat el Partit Popular el guanyador, amb un descens això sí del bipartidisme.
Resultats al Ripollès:
3.953 (CiU), 3.314 (ERC), 828 (PSC), 635 (ICV) i 481 (PP) - Participació (55,41%)
Resultats poble per poble:
Campdevànol
462 (CiU), 454 (ERC), 124 (PSC) i 110 (IC-V) - Participació (48,72%)
Campelles
34 (CiU), 21 (ERC), 1 (ICV) - Participció (55,24%)
Camprodon
419 (CiU), 295 (ERC), 90 (PSC), 68 (IC-V) i 46 (PP) - Participació (54,19%)
Gombrèn
35 (ERC), 23 (CiU), 13 (PSC), 10 (PP), 7 (ICV) - Participació (59,48%)
Llanars
103 (CiU), 73 (ERC), 5 (PSC), 5 (ICV), i 5 (PP) - Participació (50,72%)
Les Llosses
38 (CiU), 34 (ERC), 7 (ICV), 2 (PP) i 2 (PSC) - Participació (48,07%)
Molló
81 (CiU), 61 (ERC), 9 (PP) i 5 (ICV) - Participació (60,64%)
Ogassa
51 (CiU), 37 (ERC), 6 (PSC), 5 (ICV) i 3 (PP) - Participació (60,98%)
Pardines
34 (CiU), 32 (ERC), 4 (PP) i 3 (ICV) - Participació (59,38%)
Planoles
55 (CiU), 49 (ERC), 5 (PSC) i 2 (PP) - Participació (60,00%)
Queralbs
49 (CiU), ERC (34), ICV (5), 3 (PP) i 1 (PSC) - Participació (59,51%)
Ribes de Freser
324 (CiU), 289 (ERC), 49 (IC-V), 43 (PSC) i 32 (PP) - Participació (51,07%)
Ripoll
1.361 (CiU), 1.132 (ERC), 392 (PSC), 236 (ICV) i 227 (PP) - Participació (46,68%)
Sant Joan de les Abadesses
575 (CiU),486 (ERC), 122 (PSC), 89 (IC-V) i 49 (PP) - Participació (52,03%)
Sant Pau de Segúries
133 (CiU), 107 (ERC), 15 (PSC), 13 (PP) i 11 (IC) - Participació (53,79%)
Setcases
52 (CiU), 23 (ERC), 5 (PP), 3 (ICV) i 1 (PSC) - Participació (57,89%)
Toses
35 (ERC), 26 (CiU), 3 (ICV) i 1 (PP) - Participació (56,35%)
Vallfogona de Ripollès
54 (ERC), 48 (CiU), 5 (ICV), 3 (PSC) i 1 (PP) - Participació (63,64%)
Vilallonga- de Ter
81 (CiU), 62 (ERC), 6 (PSC), 5 (ICV) i 3 (PP) - Participació (54,40%)
